Kamienie naturalne – które są najdroższe?
Kamienie naturalne od zawsze cieszyły się popularnością i były wykorzystywane w różnych dziedzinach życia. Ludy Azteków oraz Majów posłużyły się nimi m.in. przy produkcji rytualnych noży lub zwierciadeł. Niektóre kamienie wchodzą w skład oferowanych na dzisiejszym rynku kosmetyków, ale równie często minerały te biorą udział w budownictwie i przy pracach wykończeniowych np. robione są z nich ozdoby. Przede wszystkim jednak piękno kamieni naturalnych da się odkryć dzięki biżuterii.
Czy biżuteria z kamieniami szlachetnymi jest droga?
Wśród kamieni naturalnych należy rozróżnić kamienie szlachetne i półszlachetne. O ile te drugie nie kosztują zbyt wiele, to pierwsze osiągają naprawdę zawrotne ceny. Jest tak, ponieważ minerały te są niezwykle rzadkie i cenne. Charakteryzują się silnym połyskiem oraz interesującym kolorem. Są także wyjątkowo trwałe oraz twarde. Najbardziej drogocennymi kamieniami są m.in. jadeit, diament, szmaragd czy szafir. Za jadeitowy naszyjnik w 1997 roku w Chinach zapłacono aż 9,3 mln dolarów, natomiast w 2014 inny egzemplarz sprzedał się za 27,44 mln dolarów. Kupno diamentu obejmuje koszt około 650 zł za karat w Mennicy Skarbowej, choć wciąż należy pamiętać o tym, że cena za kamień szlachetny uzależniona jest przede wszystkim od koloru, szlifu, czystości i masy minerału. Niewątpliwie kupno biżuterii z kamieniem szlachetnym to oznaka pewnego statusu, ponieważ kupno pojedynczej ozdoby może osiągnąć naprawdę wysoką cenę.
Biżuteria z jaspisem, tygrysim okiem i hematytem
Kamienie naturalne cieszą się popularnością w przemyśle jubilerskim nie tylko ze względu na swoje naturalne piękno, ale też przez swoje właściwości lecznicze. Zdaniem osób zajmujących się medycyną niekonwencjonalną kamienie naturalne pomagają człowiekowi fizycznie oraz duchowo. Popularne więc są np. bransoletki z jaspisu, jako że jaspis pomaga noszącemu w rozwiązywaniu konfliktów i podejmowaniu szybkich decyzji. Jest to minerał, który charakteryzuje się wieloma barwami, bo może być brązowy, żółty lub czerwony. Warto zaznaczyć, że jaspis zawsze będzie minerałem unikatowym, ponieważ kamienie potrafią się od siebie znacząco różnić.
W biżuterii z użyciem kamieni naturalnych króluje tygrysie oko. Jest to minerał, który zawdzięcza swoją nazwę migotliwemu paskowi, który pojawia się na jego powierzchni w czasie ruchu. Jest to tzw. efekt kociego oka. Kamień ten jest niezwykle popularny i chętnie wykorzystywany w jubilerstwie. Tygrysie oko przyjmuje wiele barw – od żółtej po niebieską. Zdaniem litoterapuetów bransoletka tygrysie oko jest idealna dla alergików oraz osób zmagających się z przewlekłymi chorobami. Warto również wspomnieć, że dawniej tygrysie oko było uważane za amulet przynoszący szczęście podczas walki. Wojownicy często go przy sobie nosili, wierząc, że minerał ten ochroni ich przed śmiercią. Podobne właściwości ma hematyt – bransoletka damska świetnie prezentuje się z tym minerałem. Jest subtelna i przyciąga uwagę swoim niezwykłym wyglądem, ponieważ hematyt charakteryzuje się czarną, błyszczącą powierzchnią. Według mistyków minerał ten pomaga wszystkim osobom z problemami z krwią. Kamień dodaje też pewności siebie i pozwala zachować spokój ducha.
Biżuteria z kamieniami naturalnymi jest swego rodzaju ukłonem w stronę dóbr, jakie oferuje ludziom Matka Natura. Minerały pięknie prezentują się oprawione w srebro, złoto czy inne metale szlachetne, ale równie dobrze będą wyglądać zawieszone na sznurku. Warto zaznaczyć, że noszenie takich ozdób nie jest przeznaczone jedynie dla osób, które wierzą w magiczną moc kamieni naturalnych.